Symbol:
7340

Wydział:
Referat Spraw Obywatelskich

Podstawa prawna:
1. Art. 18 ust.1 Ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. 2012 r. poz. 1356 z późniejszymi zmianami).
2. Uchwała Rady Gminy Rychtal Nr IX/42/2011 z dnia 12.08.2011r. w sprawie zasad usytuowania na terenie Gminy Rychtal miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
3. Uchwała Nr XXVI/141/01 Rady Gminy w Rychtalu z dnia 20 listopada 2001r. w sprawie ustalenia dla terenu gminy Rychtal liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży.


Opłaty:
1. Opłata za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w pierwszym roku są wnoszone z góry (proporcjonalnie do okresu ważności zezwolenia) i za cały rok wynoszą: opłaty za poszczególne rodzaje zezwoleń:
a) do4,5 % alkoholu oraz piwo - 525 zł
b) od 4,5 % do 18% alkoholu - 525zł
c) powyżej 18% alkoholu -2100zł
Przedsiębiorcy, prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w roku poprzednim, są obowiązani do złożenia, do dnia 31 stycznia, pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim.
2. Opłatę za korzystanie w następnym roku z zezwolenia, przedsiębiorca prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży, w którym roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim przekroczyła:
- 37 500zł dla napojów alkoholowych o zawartości do4,5 % alkoholu oraz piwa - wnosi w wysokości 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim,
- 37 500zł dla napojów alkoholowych o zawartości od4,5 % alkoholu do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) - wnosi w wysokości 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim,
- 77 000zł dla napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu - wnosi w wysokości 12,7 % ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim.
Przedsiębiorcy, których roczna wartość sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych nie przekroczyła w/w wartości, wnoszą opłatę określoną w pkt 1
Opłata jest wnoszona na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja, i 30 września danego roku kalendarzowego.
Wartość sprzedaży jest to kwota należna sprzedawcy za sprzedane napoje alkoholowe, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.


Termin odpowiedzi:
Do 30 dni; w sprawach szczególnie skomplikowanych do 60 dni.

Jednostka odpowiadająca:
Referat Spraw Obywatelskich

Tryb odwoławczy:
1. Zażalenie na postanowienie gminnej komisji ds. profilaktyki i rozwiązywani problemów alkoholowych dotyczące opinii o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu za pośrednictwem organu, który wydał postanowienie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.
2. Od decyzji stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu za pośrednictwem Wójta Gminy Rychtal.
Odwołanie należy złożyć w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.


Uwagi:
- Odbiór zezwolenia odbywa się za okazaniem dowodu wpłaty stosownej kwoty za korzystanie z zezwolenia, osobiście (okazanie dowodu tożsamości) lub pełnomocnika.
- W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w Urzędzie Gminy w Rychtalu.

Wniosek opiniowany jest przez Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rychtalu, która swoje posiedzenie ma jeden raz w miesiącu. Terminarz posiedzeń Komisji umieszczony jest na stronie internetowej urzędu.


Dokumenty
  • Wniosek o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

  • Dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych.

  • Pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

  • Decyzję właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o zatwierdzeniu zakładu, o której mowa w art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia ( Dz. U. Nr 171, poz. 1225 z późn. zm.).