I N F O R M A C J A

 

           Zgodnie z art. 49a-49g ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U. z 2010 r. Nr 72 poz. 467 z późn. zm.)                                oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia     2010 r. ( Dz. U. Nr 66, poz. 426) w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania  w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Wójt Gminy RYCHTAL  informuje:

 

1. Przepisy w/w aktów umożliwiają ustanowienie pełnomocnika, który w imieniu wyborcy odda głos w wyborach.

 

2. Pełnomocnictwo do głosowania może obejmować głosowanie:

·       w dniu pierwszego głosowania ( tzw. I tura);

·       w dniu ponownego głosowania (tzw. II tura wyborów), jeżeli będzie ono przeprowadzone;

·       w dniu pierwszego i ponownego głosowania;

3. Prawo do ustanowienia pełnomocnika do głosowania mają:

·       wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy posiadający równoznaczne orzeczenie organu rentownego, tj. orzeczenie o:

1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2,                             i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. ? emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;

2) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1;

3) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1;

4) orzeczenie o zaliczeniu do I gru?? inwalidów;

5) orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów;

a także osoby ? stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

·       wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat

4. Pełnomocnikiem może być osoba:

1) wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub

2) posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

5. Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci na Prezydenta Rzeczypospolitej.

6. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

7. Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.

W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca udzielający pełnomocnictwa składa wniosek do wójta gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców - najpóźniej do dnia 10 czerwca 2010 r.

Wyborca, który po dniu pierwszego głosowania będzie chciał udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu w dniu ponownego głosowania składa wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania najpóźniej do dnia 24 czerwca 2010 r.

8. Do wniosku należy dołączyć:

·        pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania;

·        kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat;

·        kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem, jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.

9. Akt pełnomocnictwa do głosowania jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa do głosowania lub w innym miejscu na obszarze gminy, jeżeli wyborca zwróci się o to we wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.

10. Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania.

11.Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu może zagłosować osobiście, pod warunkiem, że zrobi to wcześniej niż pełnomocnik.                                                                                                                   

                WÓJT GMINY RYCHTAL

 

                                                                                      Czesław Balcerzak